Hipogonadizm Hastaları İlaçsız Kalmasın

Siteye üyelik ile ilgili sorun bu gece giderildi. Üye olmak istiyorsanız kayıt tuşuna basmaniz ve formu doldurmanız yeterli.


Merhaba,

Az önce " Hipogonadizm Hastaları İlaçsız Kalmasın" başlıklı kampanyaya imza verdim. Acaba sen de adını ekleyerek bize yardımcı olur musun?

Amacımız 100 imzaya ulaşmak, ancak bunu başarmak için daha çok desteğe ihtiyacımız var. Kampanya metnini şu bağlantı üzerinden okuyup imza verebilirsin:

Bağlantı

Teşekkürler
Sustanon

Ana Menü
· Forum
Ara Hipogonadizm
Translater
Hoşgeldiniz
Kullanıcı Adı:

Parola:


Beni hat�rla

[ ]
[ ]
Çevrim İçi
Ziyaretçiler:19, Üyeler:0 ...

En Çok Ziyaretçi: 329
(Üyeler:0, Ziyaretçiler:329) tarih : Tarih: 09.04.2014

Üyeler: 1860
En Yeni Üye: İsmailcan
Son Ziyaretçiler
 • Kare
  [ 14 saat, 58 dk., 3 sn. önce ]
 • testogel
  [ 1 gün, 12 saat, 13 dk., 32 sn. önce ]
 • Hipoman
  [ 2 gün, 3 saat, 44 dk., 39 sn. önce ]
 • musti10
  [ 2 gün, 22 saat, 47 dk., 24 sn. önce ]
 • fringe
  [ 3 gün, 17 saat, 32 dk., 49 sn. önce ]
 • egelim236
  [ 4 gün, 15 saat, 3 dk., 20 sn. önce ]
 • gunay1984
  [ 6 gün, 15 saat, 45 dk., 38 sn. önce ]
 • Sustanon
  [ 1 hafta, 8 saat, 55 dk., 38 sn. önce ]
 • HANNiBAL
  [ 1 hafta, 4 gün, 15 saat, 47 dk., 13 sn. önce ]
 • kartal789
  [ 1 hafta, 5 gün, 23 saat, 13 dk., 59 sn. önce ]
Anket

Kac yıl tedavi gördükten sonra çocuk sahibi oldunuz?

0~6 ay

6ay~1yil

1yil~2 yil

2yil~4yil

Bu anketi sadece üyelerle sınırla

Oylar: 109 Yorumlar: 0
Önceki anketler
Destek
Pregnyl (Sperm elde etme tedavisinde kullanılır)
Tarih: 31.07.2012  Yayınlayan: Sustanon

pregnyl_4_i.jpg
 
Pregnyl Ampul İlaç Etken Maddesi: hCG (İnsan koriyonik gonadotropini) 
İlaç Marka İsmi: Pregnyl IM / SC Enjeksiyon İçin Liyofilize Toz İçeren Ampul 
Bilgi: Pregnyl Ampul, Pregnyl İğne olarak da bilinir.

Pregnyl (hCG) Nedir? hCG kadın yumurtalıklarında yumurtanın normal gelişimini destekleyen bir hormondur ve yumurtlama (ovülasyon) sırasında yumurta salınımını teşvik eder (uyarır). Erkeklerde ise testosteron ve sperm yapımını uyarır. Böylece düşük kan testosteron düzeylerine sahip erkeklerde testosteron seviyelerinin normalleşmesini sağlar. Ayrıca sperm sayısını da arttırır.


hCG aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:
 
 • testislerden birinin veya her ikisinin birden testis kesesine inmediği belirli durumlar;
 • erkeklerde testisleri uyaran hormonların yetersizliğine bağlı oluşan bozukluklar;
 • erkeklerde görülen, vücutta cinsiyet özelliklerinin oluşmasını sağlayan hormonların yetersizliğine bağlı ergenlik gecikmesi;
 • yumurtlamanın olmamasına veya folikül olgunlaşma bozukluğuna bağlı kısırlık;
 • yumurtalıkların kontrollü olarak aşırı uyarıldığı tedavi programlarında, foliküllerin fonksiyona hazır hale getirilmesi;
 • kadınlarda luteal faz desteği.
hCG burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.Pregnyl Ampul hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Pregnyl (hCG) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?
 
hCG deri altına veya kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. Eğer bu ilacı evde kullanacaksanız doktorunuz, eczacınız veya hemşireniz enjeksiyonu nasıl ve nereye uygulayacağınızı size öğretecektir. Eğer enjeksiyonu nasıl uygulayacağınızı ve kullanılmış enjektör ve iğneleri nasıl atmanız gerektiğini tamamiyle anlamadıysanız, ilacı kesinlikle kendi kendinize uygulamayınız.Kan pıhtılaşması belirtileri olan; ağrı, sıcaklık, kızarıklık, bacaklarda ya da kollarda hissizlik veya karıncalanma; bilinç bulanıklığı, aşırı baş dönmesi veya ağır baş ağrısı gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız.hCG kullanan bazı kadınlarda yumurtalıkların aşırı uyarılması (OHSS) olarak adlandırılan bir sendrom meydana gelmiştir, özellikle de ilk tedavi döneminden sonra. OHSS hayati tehlike yaratabilecek bir durumdur. Eğer OHSS belirtileri olan aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız:
 • ellerde veya bacaklarda şişlik; karın ağrısı ve şişlik; nefes darlığı; kilo alma; ishal; mide bulantısı veya kusma; normalden az idrar yapma; ağır pelvis (leğen kemiği) ağrısı.
hCG ergenlik öncesi dönemdeki erkek çocuklarda erken ergenliğe sebep olabilir. Eğer bu ilacı kullanan erkek çocuğunuz ses kalınlaşması, kasık bölgesinde tüylenme artışı, sivilce artışı veya terleme artışı gibi ergenlik belirtileri gösteriyorsa doktorunuz ile görüşmelisiniz.Bu ilaç ile tedavide ikiz, üçüz veya dördüz çocuk sahibi olma (çoğul gebelik) şansınız artabilir. Bu tür hamilelikler hem anne hem de bebek için yüksek riskli hamileliklerdir. Bu tür hamileliklerin riskleri ve kendi yapmanız gerekenler ile ilgili doktorunuza danışmalısınız.hCG hamile kalmanıza yardımcı olsa bile hamilelikte kullanılmamalıdır.

Pregnyl (hCG) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?
 
Eğer hCG’ye ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da vücudunuzda erkeklik hormonu olan androjene bağımlı bir tümör (örneğin: prostat kanseri, erkeklerdeki meme kanseri) varsa ya da şüpheleniliyorsa; bu ilacı kullanmayınız:Eğer aşağıdaki diğer durumlardan herhangi birine sahipseniz, ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir:
 • kalp hastalığı;
 • böbrek hastalığı;
 • epilepsi (sara);
 • migren;
 • astım;
 • erken ergenlik;
 • yumurtalık kisti;
 • meme, yumurtalık, rahim, hipotalamus veya hipofiz bezi kanseri ya da tümörü;
 • teşhis edilmemiş rahim kanaması;
 • bir tiroid veya böbreküstü bezi hastalığı.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Pregnyl (hCG) Kullanabilir miyim?
 
hCG hamile kalmanıza yardımcı olsa bile hamilelikte kullanılmamalıdır.Hamileyken hCG kullanmak bebekte doğum kusurlarına sebep olabilir. Eğer hamileyseniz hCG kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildirmelisiniz.hCG’nin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuz ile görüşmeden bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Pregnyl (hCG) Kullanabilir miyim?
 
İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Pregnyl (hCG) Nasıl Kullanılır?
 
Bu ilacı kullanım direktifleri doğrultusunda veya doktorunuz tarafından reçete edilen şekilde kullanınız. İlacı kesinlikle daha yüksek dozlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Eğer kullanım şeklinde anlamadığınız bir şey olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.hCG deri altına veya kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. Doktorunuz, eczacınız veya hemşireniz bu enjeksiyonu size uygulayacaktır. Bu ilacı evde nasıl hazırlayacağınız ve uygulayacağınız size öğretilmiş olabilir. Eğer enjeksiyonu nasıl hazırlayıp uygulayacağınızı ve kullanılmış enjektör ve iğneleri nasıl atmanız gerektiğini tamamiyle anlamadıysanız, ilacı kesinlikle kendi kendinize uygulamayınız.Eğer ilacınızın kutusundan çıkan ampulün içindeki sıvı renk değiştirmişse veya sıvının içinde parçacıklar varsa bu ilacı kullanmayınız. Yeni bir reçete yazması için doktorunuza başvurunuz.Toz ilacı ampulün içerisindeki sıvı ile karıştırıp hazırladıktan sonra hemen kullanınız, bekletmeyiniz.Tek kullanımlık iğne ve enjektörleri yalnızca bir kez kullanınız. Kullanılmış iğne ve enjektörleri koruyucu paketle birlikte atınız (iğne ve enjektörleri nasıl atmanız gerektiği bilgisini ve koruyucu paketleri eczanenizden edinebilirsiniz). Bu paketleri çocukların ve hayvanların ulaşamayacağı yerlerde tutunuz.Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için doktorunuzun sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir. Doktorunuz ile olan randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?
 
hCG’nin bir dozunu almayı unutursanız yapmanız gerekenleri öğrenmek için doktorunuzu arayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?
 
Eğer bu ilaçtan çok fazla kullandığınızı düşünüyorsanız hemen acil servise başvurunuz. hCG’nin doz aşımının hayati tehlike yaratacak semptomlara sebep olması beklenmez.

Pregnyl (hCG) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?
Yiyecek, içecek veya aktiviteler ile ilgili kısıtlamalar konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Pregnyl’in (hCG) Yan Etkileri
Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz hCG kullanımını durdurunuz ve acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.hCG kullanan bazı kadınlarda yumurtalıkların aşırı uyarılması (OHSS) olarak adlandırılan bir sendrom meydana gelmiştir, özellikle de ilk tedavi döneminden sonra. OHSS hayati tehlike yaratabilecek bir durumdur. Eğer OHSS belirtileri olan aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız:
 • karın ağrısı ve şişlik;
 • nefes darlığı;
 • kilo alma;
 • ishal;
 • mide bulantısı veya kusma;
 • normalden az idrar yapma;
 • ellerde veya bacaklarda şişlik;
 • ağır pelvis (leğen kemiği) ağrısı.
Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:
 • hafif şişlik veya vücutta su miktarı artışı;
 • erkeklerde memelerde büyüme;
 • enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık, yanma, şişlik veya tahriş.
Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Pregnyl (hCG) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?
 
hCG ile etkileşebilecek birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Pregnyl’i (hCG) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?
 
İlacınızı 2 - 15 derece arasında; nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.Eğer ilacınızın kutusundan çıkan ampulün içindeki sıvı renk değiştirmişse veya sıvının içinde parçacıklar varsa bu ilacı kullanmayınız. Yeni bir reçete yazması için doktorunuza başvurunuz.Toz ilacı ampulün içerisindeki sıvı ile karıştırıp hazırladıktan sonra hemen kullanınız, bekletmeyiniz.İlacın karıştırılması, muhafaza edilmesi ve son kullanma tarihleri ile ilgili eczacınıza danışınız.

İlaç Fiyatı ve Ödeme Bilgileri
Pregnyl Ampul fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?Pregnyl Ampul ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Pregnyl Ampul ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Pregnyl Ampul’u asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Pregnyl Ampul’u sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.


yazdır