Hipogonadizm Hastaları İlaçsız Kalmasın

Siteye üyelik ile ilgili sorun bu gece giderildi. Üye olmak istiyorsanız kayıt tuşuna basmaniz ve formu doldurmanız yeterli.


Merhaba,

Az önce " Hipogonadizm Hastaları İlaçsız Kalmasın" başlıklı kampanyaya imza verdim. Acaba sen de adını ekleyerek bize yardımcı olur musun?

Amacımız 100 imzaya ulaşmak, ancak bunu başarmak için daha çok desteğe ihtiyacımız var. Kampanya metnini şu bağlantı üzerinden okuyup imza verebilirsin:

Bağlantı

Teşekkürler
Sustanon

Ana Menü
· Forum
Ara Hipogonadizm
Translater
Hoşgeldiniz
Kullanıcı Adı:

Parola:


Beni hat�rla

[ ]
[ ]
Çevrim İçi
Ziyaretçiler:16, Üyeler:0 ...

En Çok Ziyaretçi: 329
(Üyeler:0, Ziyaretçiler:329) tarih : Tarih: 09.04.2014

Üyeler: 1882
En Yeni Üye: Supernova
Son Ziyaretçiler
 • garip
  [ 22 saat, 57 dk., 1 sn. önce ]
 • c@ner
  [ 1 gün, 4 saat, 26 dk., 42 sn. önce ]
 • Sustanon
  [ 1 gün, 5 saat, 29 dk., 10 sn. önce ]
 • Bilgeögretmen
  [ 1 hafta, 6 gün, 21 saat, 52 dk., 53 sn. önce ]
 • asosyal
  [ 2 hafta, 5 saat, 4 dk., 2 sn. önce ]
 • _never_
  [ 2 hafta, 2 gün, 21 saat, 52 dk., 48 sn. önce ]
 • Kare
  [ 2 hafta, 3 gün, 23 saat, 36 dk., 22 sn. önce ]
 • Supernova
  [ 2 hafta, 4 gün, 32 dk., 12 sn. önce ]
 • cem1982d
  [ 2 hafta, 6 gün, 12 dk., 42 sn. önce ]
 • Mhnds
  [ 3 hafta, 2 gün, 15 saat, 32 dk., 0 sn. önce ]
Anket

Kac yıl tedavi gördükten sonra çocuk sahibi oldunuz?

0~6 ay

6ay~1yil

1yil~2 yil

2yil~4yil

Bu anketi sadece üyelerle sınırla

Oylar: 110 Yorumlar: 0
Önceki anketler
Destek
Hipogonadizm nedir?
Hipogonadizm erkeklerde testis fonksiyonlarındaki yetersizlikle ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.

Testisler erkek karakteristik özellikleri ve üreme fonskiyonları için son derece önemli görevler üstenir. Cinsel özelliklerin gelişimini sağlayan testosteron ve diğer hormonlar testislerde üretilir. Spermin olgunlaşması da yine testislerde olur. Güç, cinsel olgunlaşma ve erkeksi davranışların gelişmesinden sorumlu androjen hormonlarının sentezi ve salgılanmasını testisler yapar. Bunların dışında hipotalamus ve hipofizi etkileyen inhibin ve activin gibi diğer hormonların üretimi de burada olur.

Neden olur?

Erkek hipogonadizmin iki ana sebebi vardır. Bunlar "primer" yani esas olarak testisten kaynaklanan sorunlar ve "seconder" yani testis dışı sebeplerden kaynaklanan sorunlar olarak incelenir. Her iki tip hipogonadizm genetik olabileceği gibi travma veya enfeksiyon sonucu da meydana gelebilir.
Primer hipogonadizm

Primer testiküler yetmezlik olarak da bilinen bu sorun ana olarak testislerden kaynaklanır.

Primer hipogonadizm sebepleri:

Klinefelter 's sendromu: Bu sendrom seks kromozomlarındaki doğumsal bir anormallikten kaynaklanır. Bir erkekte bir X ve bir Y kromozomu bulunurken bu sendromda Y kromozomuna iki veya daha fazla X kromozomu eşlik eder. Y kromozomu çocuğun cinsiyetini ve buna göre gelişimini belirlerken Klinefelter’deki ekstra X kromozomu testislerin anormal gelişmesini sebep olur ve testosteron üretimi azalır.

İnmemiş Testis: Doğum öncesinde testisler karın boşluğunda gelişir ve doğuma yaklaşık iki ay kala kalıcı yerlerine inerler. Doğumda bir veya iki testis de inmemiş olabilir. Bu durum genellikle tedaviye gerek kalmadan ilk yıllarda kendiliğinden düzelir. Ancak düzelmezse testislerde işlev bozukluğuna ve testosteronun az üretilmesine neden olabilirler.

Kabakulak orşiti: Ergenlik veya erişkin döneminde kabakulak enfeksiyonu tükrük bezlerinin yanı sıra testisleri de etkilemişse uzun dönemli testiküler hasara neden olabilir. Bu da testis fonksiyonlarını ve testosteron üretimini olumsuz yönde etkiler.

Hemokromatoz: Kanda çok fazla demir bulunması da testis veya hipofiz fonksiyonlarında azalmaya neden olarak testosteron üretimini düşürebilir.

Testis zedelenmesi: Testisler karın vücut dışında yer aldıklarından kaza ve zedelenmelere açıktır. Normal olarak gelişmiş bir testiste meydana gelen hasar hipogonadizmle sonuçlanabilir. Ancak bu bir testiste meydana gelmişse testosteron üretimi etkilenmeyebilir.

Kanser tedavisi: Kemoterapi veya radyasyon terapisi testosteron ve sperm üretimini etkileyebilir. Bu tedavilerin etkileri geçici olsa da kalıcı kısırlık meydana gelebilir. Birçok erkekte tedavi sonlandıktan birkaç ayında üreme fonksiyonları geri gelse de kanser tedavisine başlamadan önce sperm dondurmak iyi bir seçenek olabilir.

Normal yaşlanma: Yaşlı erkeklerin testosteron seviyeleri genelde genç erkeklerden daha düşüktür. Erkekler yaşlandıkça testosteron üretiminde yavaş ama sürekli bir azalma oluşur. Testosteronun ne hızda düşeceği erkekten erkeği değişse de 75 yaş üzerindeki erkeklerin yaklaşık %30’unda testosteron seviyeleri normalin altındadır.


Seconder hipogonadizm

Bu tip hipogonadizm beynin testislere testosteron üretmesi için sinyal veren kısımları olan hipotalamus veya hipofizdeki bir problemden kaynaklanır. Hipotalamusun ürettiği gonadotropin-releasing hormon hipofizi FSH ve LH üretmesi için uyarır. LH da testisleri testosteron üretmek için uyarır.
Seconder hipogonadizm sebepleri

Kallmann sendromu: Hipotalamusun anormal gelişimi sonucu hipogonadizm oluşur. Bu sorun koku alamamaya da neden olur.

Hipofiz hastalıkları: Hipofiz bezindeki bir sorun bu bezden testislere salınan hormonların üretimini dolayısıyla da testosteron üretimini bozar. Hipofiz veya hipofize yakın bir yerde oluşan bir tümör veya beyin tümörleri için yapılan ameliyat, radyasyon tedavileri de hipofiz fonksiyonlarını bozabilir.

Enflamatuar hastalıklar: Sarkoidoz, histiositoz, tüberküloz ve bazı mantar enfeksiyonları hipotalamus ve hipofizi etkileyerek testosteron üretimini etkileyebilirler.

HIV/AIDS: Bu virüs hem hipofiz ve hipotalamusu hem de testisleri etkileyerek testosteron seviyelerini düşürebilir.

İlaçlar: Opiat ilaçları ve bazı hormonlar testosteron üretimini düşürür.

Şişmanlık: Kilo fazlalığı da hipogonadizme neden olabilir.